Daha iyisini yapabilecek olan her insan vasatı terk eder!

Daha iyisini yapabilecek olan her insan vasatı terk eder!

Nova Okulları ‘Okulum Temiz’ belgesini aldı
ODTÜ Bursa Mezunlar Derneği Nova Okulları’nı ziyaret etti
Nova’da büyük başarı, voleybolda 2 kupa, kayakta 1’incilik madalyası

 

Ne güzel bir gün, bir aradayız. Özgür olmamanın ne olduğunu deneyimlediğimiz 15 ay geçirdik.

Sanal çoğalmışlığın tek başınalığında kimimiz mutlu olduk, kimimiz kaybolduk. Farklı bir deneyimdi hepimiz için. Televizyonlarda hep bir ağızdan söylenen yeni dünya düzenini bekler halde geçen onca ay içinde büyük çoğunluğumuz kas hücrelerimizin azalıp yağ hücrelerimizin arttığını bile hissetmedi!

Biz öğretmenler ekran başında ders anlatmaktan mutlu olamadık, verimli olduğumuzu da düşünmedik. Çok çaba sarf ettik çok debelendik çocuklarımız kendilerini terkedilmiş hissetmesin diye uğraştık.  Sonunda elimizde öğretim adına bir şey kalmadı.

Hangi edebiyatçı ya da feylesof söylemiş hatırlamıyorum ama cümle şöyleydi; “İnsan insanla insanlaşır’’…

Buna camdan cama insanlaştık mı demeliyim bilmiyorum! Lakin ağzımızda hep bir şeyi eksik yemek tadı bırakan bu süreçte bence eksilme ile tamamlanma arasındaki duygunun insanda yarattığı Savaşta kaybeden ve keyif almaya zorlanan modeli yarattık.

 

KİMSESİZ KALANLAR HIZLA YAŞLANDILAR

Genç nesil bu süreçte zamanının büyük kısmını bilgisayar oyunları le tüketirken yaşı 50 üzerinde olanlar küçük komünlerini camda kurarak sohbet ettiler.

Yakın olarak şahit olduğum bir gurup insan aidiyetlerini mezun oldukları okul üzerinden kurdu. Örneğin erkek lisesinden mezun olanlar grubu oturup siyaset ve futbol konuştular, fotoğrafçılar birbirine çektikleri fotoğrafları gösterip üzerinde konuştular, bir diğer grup evinde masasını kurup yemek yerken sohbet ettiler.

 Kimsesiz kalanlar hızlı yaşlandılar, yürümeleri değişti kendilerini çöp gibi hissedenler de oldu ve bir kısmı kimsesizlikten öldüler.

Bu virüs yönlendirilmiş bir laboratuvar projesi mi yoksa doğanın insanla savaşındaki bir aktör mü henüz netleşmedi. Eskiden karayollarında bir tabelada okumuş etkilenmiştim; “Yolun sonuna varmadan hangi yolda olduğunuzu bilemezsiniz’’ yazıyordu. Açıkçası 30 yıl sonraya kaçıp geri dönebilsem bugün neler olduğunu size daha rahat anlatabilirdim.

İHTİYAÇ DAYATINCA İNGİLİZCE ÖĞRENİVERDİLER!

Yazıya başlarken varmak istediğim nokta aslında bambaşkaydı. 20 yaşında olan Z kuşağının zamanını geçirdiği bilgisayar oyunlarından ne kazanıp ne kaybettiğini konuşmak istiyordum.

Gözlemlerimden biri şu ki; oyunları interaktif oynayan çocuklar İngilizcede bir hayli gelişmişler. Yıllarca Anadolu liselerinde öğretmeye çalışıp beceremediğimiz dil sorunu sanal dünyaya adım atan çocuklar tarafından kendiliğinden öğrenilmiş. “İhtiyaç dili dayatınca çocuk da öğrenivermiş’’

Yıllarca bağırdım “Öğretme diye bir şey yok yalnızca öğrenme vardır. İstemeyene bir şey öğretemezsiniz isteyen ne eder eder mutlaka öğrenir. İngilizce meselesinde gördük ki ihtiyaç yaratırsan çocuk öğrenecektir.”

 Z kuşağı sanal dünyada strateji oyunları oynayarak komün hayatını öğreniyor. Birbirine destek vererek ya da birbirinin karşısında olarak ama her koşulda birlikte bir şey yaparak yollarına devam ediyorlar. Bu da ileride birlikte iş yapma şanslarının yüksek olacağı anlamına geliyor.

Yani Y kuşağında gördüğümüz birbirine hava atmak için konum ve strateji oluşturmak yerine Z kuşağı bir toplulukta hangi konumda yetenekli ise orada olmayı seviyor. Kısacası Z kuşağı anne babaları gibi ‘’şunun çocuğu şunu yaptı sen neden yapmadın’’ diye çocuklarını aşağılamayacaklar.

Mesleklerin dışında statü yaratan bir kuşak olacak Z kuşağı ve sohbet etmek için bir öneriye ihtiyaçları var.

Demek istediğim şudur; ne yazık ki bu kuşak sohbet etme alışkanlığından uzak.

İNSANLAR NEDEN BAŞKALARININ NE YAPTIĞI İLE İLGİLENİR?

Oyunları ve video izlemeleri bittiğinde İnstagram’dan fotoları kaydırarak zaman geçiriyorlar. Hani halktan teyzeler vardır ev hanımı… Yemek ve temizlikten kalan zamanlarında mahalle aralarında onun bunun ne yaptığını konuşan bizim dedikoducu teyzelerimiz.

Bizim Z kuşağı da dedikodu yapacak insan bulamayınca fotoya bakarak ne yapmış diye günde 200 kişiyi inceliyor…  Sizce insanlar neden başkalarının ne yaptığı ile ilgilenirler?

Mesela bir araya gelip sanattan bahsedemezler mi?  Botiçelli’yi konuşmaları ya da Leonardo’yu anlamaları mümkün değil mi?  Ya da edebiyat var mı hayatlarında?

Türk ve dünya edebiyatından iki cümle söylemek isterler mi?  Dünya siyasetinde neler olduğu, neden onların 10 bin yıldır hep çok çalışıp az kazandığı ile ilgilenirler mi?

OKULLARDA VERİLEN EĞİTİM

 Eğer okullarında aldıkları eğitim doğru olsa inanın bana bunu yapmak isterler.Daha iyisini yapabilecek olan her insan vasatı terk eder. Öğretmenlik hayatımda tecrübeyle sabittir bu.

 Avrupa’da her çocuk ilkokula başladığında önce kendi kentinin müzelerini gezer ve kentinin tarihini öğrenir.Oradaki sanat eserlerinin hakkında bilgi sahibi olur. Sonra trafik kurallarını, çöplerini ayrıştırmayı ve toplumsal yaşamda bir diğerine saygı göstermeyi öğrenir.

Okul yaşamı kaliteli kılmak için gereken sosyal alan olma görevini bir tarafa bırakıp sana yalnızca test çözdüren bir yerse bu toplum mutluluğuna katkı vermez.

Sonunda haberleri açtığında yalnıza ölüm haberleri izlersin.

TÜRKLERİN ÇOK YARATICI OLMA EĞİLİMLERİ

Eğer okulda hayata dair konuşacak güzel şeyler öğrenirsen başkalarının ne yaptığı ile değil dünyada hangi gelişmeler olduğu ile ilgilenirsin ve bir gün sende iyi bir şey yaparsın…

Y kuşağını siyasetten uzak tutarak Apolitik olarak yetiştiren ebeveynler Z kuşağında bu hatayı yapmazlarsa daha başarılı bireyler yetiştirecekler.  Artık yeni bir dünya kurgulanıyorsa biz de çocuklarımızı bu dünyada daha güçlü daha yaratıcı ve daha üretime entegre yetiştirmeliyiz

Biz Türklerin çok yaratıcı olma eğilimleri sanırım zor coğrafyada yaşamaktan gelen ve genlerimize aktarılmış bir bilgi sayesinde oluyor.

Bu yaratıcılığımızı marka yaratma konusunda kullanmalı ve okullarımızda marka yaratma eğitimleri vermeliyiz. Başka ülkelerdeki Türk çocuklarına bakın ne kadar gelişiyorlar…

Dünyada gelişmesi devlet tarafından desteklenen Türk çocukları çok başarılı oluyor.

Peki, ‘BU ÇOCUKLAR NEDEN BURADA KALMIYOR?”

Hep beraber düşünüp çözüm bulmamız gereken soru bu?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0