‘Matematik zor ders mi?’

‘Matematik zor ders mi?’

Matematikte başarının ipuçları
Nova’ da 11. ve 12. sınıflarda eğitim modeli ve üniversiteye hazırlık
Türkiye Endüstri 5.0’ı yakalayabilir

Nova Okulları Matematik öğretmeni Emir Benek öğrencilerden beklentisini çevre ile iletişim, arkadaşlarla geçim, ödevleri  zamanında ve niye yaptığını düşünerek yapmak, sportif faaliyetlere ile kulüp çalışmalarına katılmak, girişimci olmak gibi hususları da dahil ederek ‘çalışkan olmak” diye özetledi.

Söyleşi: Buse ÇİLİKA – Pelin TEKİN / Basın Kulübü

Nova Basın Kulübü olarak Nova Fen ve Anadolu Lisesi Matematik öğretmenlerinden Emir Benek ile matematik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Matematik dersine not vermesini istediğimiz Emir Benek’ e matematiğin zorluğundan neden öğretmenlik mesleğini tercih ettiğine dek pek çok soru yönelttik. İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Sayın Emir Benek, biraz kendinizden söz eder misiniz?

Bursalıyım.  İlk ve ortaokulu Bursa’da okudum. Liseyi Gazi Anadolu Lisesi Mezunuyum. Uludağ Üniversitesi’ni bitirdim. 1993 doğumluyum.

Kaç yıldır öğretmenlik yapıyorsunuz?

Bu yıl öğretmenlik hayatımın beşinci yılı olacak

Neden öğretmenliği tercih ettiniz?

Öğretmenlik her zaman benim sevdiğim keyif aldığı bir konu oldu. Branşımı da seviyorum. Hem geçerli olduğu, hem merak edilen hem de öğretilmesi güç olduğu için branşımı seviyorum.

Öğretmen olmaya ne zaman karar verdiniz?

İnsanın küçüklüğünden beri hayalinde bir meslek olur aslında. Her insan için geçerli olmasa da ilkokul 2’inci sınıftan beri  birilerine bir şey öğretmek, birileriyle birlikte çalışmak, öğretmen olmak hayalimdi. Matematik öğretmenliğini de zevdiğim branşlardan birisi olduğu için tercih ettim.

Öğretmen olmak istediğinizde ailenizden itiraz eden oldu mu?

Olmadı. Ailemde de yakın çevremde de yoktu. Zaten küçük yaşta öğretmen olmaya karar vermiştim. Ailem hiç itiraz etmedi. Bu alanda yol almam için de bana her konuda destek oldular

Küçükken matematik dersiniz nasıldı, iyi miydi?

Matematik dersim, ortaokulda çok iyiydi. Ortaokulu, sonuna kadar matematikte 100 not ortalamasıyla  bitirmiş bir öğrenciydim. Ama liseye geçince biraz tökezleme oldu.  9’uncu sınıfta illk kez soyut matematik, mantık ve  kümeler kısmı işin içine girince biraz tökezledim. 9.uncu sınıfta çok iyi değildi Ama lise 10’uncu sınıftan itibaren toparlamaya başladım. Ondan sonra oldukça iyiydi.

‘ÖĞRENCİLERDEN BEKLENTİM, ÇALIŞKAN OLMALARI’

Bir öğrenciden beklentiniz nelerdir?

Yani sizlerden değil mi?  Sizlerden Beklentim genel olarak öncelikle çalışkan olmak. Yani zekâdır, IQ’dur, yıllardır tartışılaşan ve bundan sonraki yaşamda da tartışılacak olarak konulardır.  Yapılan testlere göre çok farklı sonuçlar elde edilebiliyor.  Ama çalışkan olmak bence zeki olmakla biraz bağlantılıdır. Bir insan ne kadar çalışırsa, kendi zekasını da o kadar geliştirebilir. . Biz zekâsı gelişmiş insana da zeki insan gözüyle bakıyoruz.  Pratik zekayı hariç tutuyorum tabii ki. Bir öğrenciden beklentim genel olarak çalışkan olmak, sorumluluk sahibi olmak, verilen ödevlerini yapmaktır. Elbette bu ödevleri neden yaptığını bilmesi ve , kendisine bir şey katacağını düşünerek yapması ve durumun farkında olması;  sadece ders anlamında da değil, çevre ile iletişim, arkadaşlarıyla geçim, sportif faaliyetlerde bulunması, kulüplere katılması, girişken olması da önemli. Öğrencilerden en büyük beklentilerimden birisi girişken olmasıdır.. Her insanın başarısının aynı olması diye bir şey de yoktur. Ama çalıştıkça başarı kendiliğinden gelecektir.  Genel olarak çalışkan olmak diye noktalayabiliriz bu soruyu.

‘ÖĞRETMENLİKTEN BAŞKA MESLEK HAYAL ETMEDİM’

Mesleğinizi seviyor musunuz?

Tabii ki seviyorum. Zaten Küçüklüğümden beri hayalim olduğu için mesleğimi çok seviyorum. Güzel ve yerinde yapmaya da çalışıyorum. Umarım başarılı oluyorumdur.

Bu mesleği seçmeseydiniz hangi mesleği seçerdiniz?

Bu soruya şöyle değerlendireyim. Branş olarak matematiği seçmeseydim,belki  Türkçe veya spor bölümleriyle ilgili bir branşta  öğretmen olabilirdim. Öğretmenlik dışında herhangi bir meslek aklımda hiçbir zaman olmadı.  Belki bir  profesyonel sporcu  olmaya çalışırdım, voleyboldu,  futbolcu ya da masa tenisi sporcusu. Ama öğretmen olmak dışında hiçbir meslek düşünmediğim için , öğretmen olmasaydım hayat beni nereye götürürdü bilinmezdi.

Branşınızın zorluğuna 10 üzerinden bir puan vermek isterseniz kaç puan verirdiniz?

Burada ben size bir soru yöneltmek istiyorum. Size bir fikir olarak sormak istiyorum sadece. ‘Liseye başladınız, size 10, 11 tane ders sıraladılar. Matematiğe gelince hepiniz yutkundunuz zor diye. Sizce neden matematik zor?’

Çünkü hep ezber istiyor, hem bilgi. Soru çözerken, çözemiyoruz, aklımıza  bazı formüller gelmiyor o an. Nasıl çözeceğimi bilemiyoruz. Size soruyoruz. Bildiğimiz şeyleri soruyu çözerken kullanmayı beceremiyoruz…
Güzel bir tespit yapmışsınız. Matematik neden zordur. 9 sınıf oldunuz, 10., 11., 12, sınıf olacaksınız. Ama bir işlemi çarparken bile sizin ilkokul 2. sınıfta ezberlediğiniz çarpım tablosunu kullanacağız. Konular hep birbiriyle bağlantılıdır.  5. ve 6. Sınıfta üslü sayılar görüyorsunuz 10.,  11. ve 12.  sınıflarda  üslü sayılarla işlemler yapıyorsunuz.  Tabii ki zorluk derecesi artıyor. Ama ilkokulda görmüş olduğunuz kısmın üzerine konulduğu için; yani temel sağlam olmadığı zaman matematikte yol almak öğrenci için çok zorlaşıyor. O yüzden zor bir branştır matematik.  Toparlayacak olursak 10 üzerinden 9 demek istiyorum.  Çok da acımasız olmamak gerekiyor. Zira 10 dersek iyice hiç yapılmayacak ders olacak.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0