Nova Drone Kulübü işbaşında

Nova Drone Kulübü işbaşında

Nova’da eğitim Whatsaap ve youtube üzerinden sürüyor
Nova’dan Mardin’e gönül köprüsü
Nova’dan öğrencilere üniversiteye hazırlık desteği  

Nova Fen ve Anadolu Lisesi’nde oluşturulan Nova Drone Kulübü; Açık Atölye eğitmenleri Abdulsamed Yallıç, Güray Özdemir, Begüm Yılmaz ve Abdullah Kuşçugil nezaretinde yazılım, elektronik, tasarım ve üretim çalışmalarını sürdürüyor.

Drone Kulübü eğitim çalışmaları hakkında bilgi veren Abdulsamed Yallıç “Nova Okulları Drone Kulübü üyesi öğrencilere, bir Drone’u hatta iHA’yı yapabilmesi için gerekli eğitimi veriyoruz. Eğitimlerimiz mühendislik tabanlı ve en anlaşılabilir şekilde, okulda okudukları derslerle uyumludur. Bu çalışmada ortaya istenilen ürünü çıkartmaları sürecinin yanı sıra ürünü kendi istekleri doğrultusunda nasıl geliştirebileceklerini göstermiş oluyoruz. Öğrencilere yazılım, elektronik ve tasarım alanında bilgi verirken multidisipliner bir yaklaşımla ekip çalışması yapmalarını sağlıyoruz. Bu onların gelecekleri açısından da önemli bir kazanımdır.” dedi.
Yallıç, genel olarak mekanik, elektronik, yazılım, bilgisayar ile uzay ve havacılık alanlarına ilgi duyan ve gelecekte bu alanlarda üniversite okumak isteyen öğrencilerin Drone Kulübü’ne katıldığını söyledi.

Drone Kulübü çalışmalarının öğrencideki olumlu değişime yönelik soruyu yanıtlayan Abdulsamed Yallıç “Öğrenciler tüketici pozisyonundan üretici pozisyonuna geçerek üretiyor. Sorgulamaya başlıyor.  ‘Bu kabloyu neden buraya bağlıyoruz?’, ‘Drone’u ileri götürmek ya da sağa yönlendirmek için yazılımı nasıl ayarlayacağım?’ ‘Uçarken kırılmaması için nasıl tasarlamam gerekiyor?’ gibi.  Bu sorular öğrenciyi farklılaştırıyor. Bu aşamada biz de öğrenciye bir şeyler kattığımızı hissediyoruz.”

‘HER GENCİN ÜRETMESİ GEREKİYOR’

Görüşlerine bildiren Nova Drone Kulübü üyesi öğrencilerden Nehir Şimşek “Nova Drone Kulübü çalışmalarına katılmaktan dolayı memnunum. İlginç ve eğlenceli” dedi. Gökçe Ümit ise “Açıkçası ilk Nova Drone Kulübü’ne katılmaktaki ilk amacım yazılımdı. Yazılım öğrenmek amacıyla katıldım, tasarım ve mekanik, elektronik de işin içine girdi. Çok güzel şeyler öğreniyoruz. Ben gelecekte pilot olmak istiyorum. Gelecekte ülke bizim elimizde olacak. Her gencin üretmesi gerekiyor. Biz de Kulüp’te bunu yapıyoruz” şeklinde görüş bildirdi.
Makine Mühendisi olmayı hedefleyen Doruk Kanarık ise “Kulüp çalışmalarına katılma amacım gelişen dünya düzeninde uçan araçlar hakkında bilgi edinmek. Yapılabilir, kullanılabilir, değiştirip geliştirilebilir Drone cihazı yapmayı öğrenmek istiyorum. Geleceği teknoloji şekillendirecek.  Kulüp’te tam da bu yönde çalışma gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Nova Drone Kulübü eğitmenlerinden Abdulsamed Yallıç yazılım ve elektronik; Güray Özdemir elektronik ve yönetim, Begüm Yılmaz bireysel destek; Abdullah Kuşçugul ise mekanik, tasarım ve üretim alanında eğitim veriyor.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0