Nova öğrencileri Sarı Kantaron yağı yapıyor

Nova öğrencileri Sarı Kantaron yağı yapıyor

Nova Okulları’nda Korona eğitimi verildi
Nova Okulları voleybolda yarı finalde
3 kitaba 1 öğün yemek’

Nova Okulları’nda Bitki Bilimi ve Fitoterapi dersi kapsamında oluşturulan Ekobahçe’de toprak, tohum ve bitki ile buluşan Nova Okulları öğrencileri şimdi de doğadan topladıkları Sarı Kantaron bitkisinden kantaron yağı elde ediyor.

2021 yılından buyana Bitki Bilimi ve Fitoterapi derslerine giren eğitmen Nida Tümer Kuman Sarı Kantaron bitkisinin halk arasında mayasıl otu, kılıç otu, koyunkıran olarak da bilindiğine dikkat çekerek faydalarının saymakla bitmeyeceğini söyledi. Kuman, Sarı Kantaron çayının doğal sakinleştirici olduğunu, yağının ise cilt sorunlarından sindirim sistemi hastalıklarına kadar pek çok alanda kullanıldığını belirtti.

Nova Okulları öğrencileriyle birlikte Kayapa civarındaki ormanlık alanda Sarı Kantaron bitkisi topladıklarını anlatan Nida Tümer Kuman “Topladığımız Sarı Kantaronlarla ‘maserasyon’ yöntemiyle kantaron yağı elde edeceğiz. Kantaron çiçeklerimizi topladıktan sonra bir orman yürüyüşü yaptık. Gördüğümüz çöpleri de toplayıp doğayı temizledik” diye konuştu.

Topladıkları Sarı Kantaronlara öğrencilerle birlikte yaptıkları işlem hakkında bilgi veren Kuman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kantaron yağımızın oluşma süresini kısaltmak için, bitkilerimizi küçük parçalara ayırıp havanda ezdik. Bitkilerimizi kavanozlara doldurup, üzerini kapatacak kadar zeytinyağı ilave ettik. Etiketlerini yapıştırdık. Kavanozlarımızı kapaklarını çok sıkı kapatmadan, güneş gören bir yerde bekleteceğiz. Yaklaşık 15-20 gün sonra yağın rengi kırmızı bordo renk aldığında süzüp koyu renkli bir şişede saklayacağız.”

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0