Nova’da öğrenciler hayata ve üniversiteye hazırlanır

Nova’da öğrenciler hayata ve üniversiteye hazırlanır

Nova’da sınav sistemi
‘İlham kaynağım öğretmenlerimdi’
‘Hocam valla yetişmiyor’

Nova Fen ve Anadolu Lisesi’nin kurucusu deneyimli öğretmen Canan Topsakal, tarihçeden hedeflerine ve eğitim modeline dek geniş bir yelpazede Nova Okulları’nı değerlendirdi.

Sayın Canan Topsakal, Nova Okullarının tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
1994 yılında Çekirge’de Nova Dershanesi olarak Bursalı gençlerin eğitimine destek vermeye başladık. Başlangıçta da, bugün de ilkemiz hep öğrenciyi eğitimin merkezine koymak olmuştur.
Biliyoruz ki, her insanın öğrenme biçimi farklıdır. Temel bilgisi ne olursa olsun, herkes en iyi eğitimi almayı hak eder. Bu gerekçeden yola çıkarak asla biz öğrenciyi seçerek alıyoruz demedik. İnsan eğitim için seçilmez, eğitim aldıkça seçkinleşir.
2015 yılından beri dershanecilikte edindiğimiz tecrübe ve başarıyı özel okul platformuna taşımaya karar verdik. Nova Fen ve Anadolu Lisesi olarak Bursalı gençlerin eğitimine ve öğretimine destek olduk ve bugün de olmaya devam ediyoruz.

Nova Okulları olarak hedefleriniz nelerdir?
Öncelikli hedefimiz eğitim seviyesi ve becerisi ne olursa olsun her bir bireyin iyi insan olmasını sağlamaktır. Ve öğrencilerimizin her birini geleceğin yöneticisi, eğitimcisi, sanatçısı yapmak dolayısıyla da yönetenlerle yönetilenlerin birbirini anladığı; huzurlu yaşadığı üretken bir seviyeye yükseltmektir. Uzak sandığımız geleceğin aslında çok yakında olduğunun bilincindeyiz. Çok yakın bir gelecekte yapay zekânın pek çok geleneksel mesleği yok edeceğini öngörüyoruz. Öğrencilerimizi bu geleceğe hazırlarken aynı zamanda da becerileriyle ve insani farklarıyla öne çıkmalarının gerekliliğine vurguluyoruz. . Öğrencilerimiz gelecekte androidlerle sohbet etmekten keyif alacaklardır. Bunun hayata geçmesi için gereken öngörüye, teknik ve bilgi altyapısına sahibiz.

9. ve  10. sınıflardaki eğitim modeliniz hakkında bilgi verir misiniz?
9. ve 10. Sınıflardaki temel eğitim modelimiz öğrencilerimize; “ Evrenin dilini anlamak için matematiği öğretmektir. Kendi halkımızın kültürünü ve çevre ile doğru iletişim kurabilmek için kendi dilini, Türkçeyi doğru kullanmayı öğretmektir. Dünyanın geldiği teknolojik seviyeyi anlaması ve iletişim kurması için dünyanın ortak dil olarak benimsediği İngilizceyi öğretmektir.” sBiz buna “Olmazsa olmaz 3 dil kuralı” diyoruz. 9. ve 10. Sınıflarda Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinde yaparak öğrenme modeli uygulanmaktadır. Bu model çerçevesinde öğrenciler beşer kişilik gruplar halinde ya da tek başlarına her konuyu o konunun deneyi ile birlikte tecrübe ederek öğrenirler.
Nova Okullarında bir kat tamamen laboratuarlara ayrılmıştır. Her öğrencinin deney yapabileceği teknik donanım ve malzeme desteği öğrenciye sağlanmıştır. 9. Ve 10. Sınıflarda uyguladığımız Şiddetsiz İletişim Dersi sayesinde ergen yaştaki öğrencilerin; aileleri ve arkadaşlarıyla empati kurma yeteneğini artırıp isteklerini karşı tarafı rencide etmeden sunmanın pratiği yaptırılmaktadır. 9. ve 10. Sınıflarda tarih ve coğrafya dersleri, tarih ve coğrafya kültürü üzerine yoğunlaşarak anlatılmaktadır. Bu sınıflardaki öğrenciler haftada iki saat istedikleri ve becerileri doğrultusunda kulüp çalışmalarına yönlendirilmektedir.

 

Öğrenci kulüpleri, sosyal etkinlikler ve gezilerinizden söz eder misiniz?
Öğrenci Kulüplerimizi şöyle sıralayabiliriz; Eğlenceli Bilim Kulübü, Zekâ Takımı Kulübü, Satranç kulübü, Rusça Kulübü, Astronomi Kulübü, Oyuncak Örgü Kulübü, Müzik Kulübü, Güzel Sanatlar Kulübü, Spor Kulübü, Dans Kulübü, Basın Kulübü, Fotoğraf Kulübü, Robotik Kulübü, Matematik Kulübü, Canlı Bilimi Kulübü. 9. ve 10. Sınıf öğrencilerimize proje eğitimi vermek okulumuzun olmazsa olmazlarındandır. Erken yaşta proje eğitimi alan öğrenciler aynı zamanda hayatın her alanında karşılarına çıkacak durumları proje mantığında çözümleyebilme yeteneği kazanmaktadır. Öğrencilerimiz çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de aktif görev almaktadır. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı teknik, mesleki ve kültür gezileri düzenlenmektedir. Bu gezilerin amacı öğrencilerimizin kendi ülkelerindeki ya da başka ülkelerdeki insanların yaşam modellerini deneyimlemesi, dünyada olan bitenden haberdar olmalarıdır.

11. ve 12. sınıflardaki eğitim modelinizi anlatır mısınız?
11. sınıfa gelmiş öğrencimiz Nova’da gerekli sosyal ve kültürel altyapıyı oluşturduğu için eğitimin büyük bir bölümü öğrencinin yalnızca akademik gelişmesine ayrılacaktır. Kabul etmeliyiz ki bu ülkede üniversite sınavı insan hayatında önemli dönüm noktalarından biridir. Her eğitimli genç gibi bizim öğrencilerimiz de bu sınavda maksimum başarıyı hedeflemektedir.
Nova Okulları’ndan mezun olup üniversiteyi bitirmiş ve dünyanın çeşitli bölgelerinde akademik çalışmalar yapan okulumuzun eski öğrencileri okulumuza gelerek öğrencilerimizin motivasyonuna büyük katkı sağlamaktadır.
11. ve 12. Sınıf içerisinde yapılan akademik çalışmalar, test çözme tekniğini geliştirmek, sınavı kısa sürede okuma yeteneğini artırmak, turlama tekniği ile bu süre içerisinde en fazla soruyu çözme becerisine ulaştırmaya yöneliktir.
Çalışmalarımız çokça sınav yapılarak sınav pratiğini artırmak ile desteklenir. 11. Ve 12. Sınıfta öğrencilerimiz haftanın bir günü 3 saat boyunca sürekli sınav olarak üniversiteye giriş sınavını ciddi şekilde uygulamalı olarak hazırlanmaktadır. 12. sınıfta akşam 18.00 ile 21.00 arasında 4 kişilik masa başı çalışmalarıyla sınava geri besleme destek çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Özel Nova Fen ve Anadolu Lisesi’nde öğrencilerimiz hem üniversiteye, hem de hayata hazırlanır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0