Panoramik Müze büyüledi

Panoramik Müze büyüledi

Novalı öğrenciler Prag ve Viyana’yı gezdi
Flört şiddeti ve istismarına dikkat!
Kuantum ve Nöroformik bilgisayarlar yolda!

Nova Okulları öğrencilerinin kültür, sanat ve teknik gezilerinin bu defaki durağı Panorama 1326 Müzesi oldu.

Dünyanın en büyük panoramik müzesini gezen öğrenciler hayranlıklarını gizleyemedi. Yetkililerden bilgi alan Nova Okulları öğrencileri ilk önce türbeleri Bursa’da olan 6 Osmanlı padişahının ve onların zamanındaki yaşamı anlatan 16 tablodan oluşan sergiyi gezdi.

Ardından 360 derecelik dairesel döngü içerisinde 1326 yılındaki Bursa’nın resmedildiği ana alana giriş yapan öğrenciler şaşkınlık içerisinde tüm görselleri inceledi. “Sanki 700 yıl öncesinin Bursa’sındayız” diyen öğrenciler “Sanki zaman makinesinde yolculuğa çıktık” yorumunda bulundu.

Osmangazi Belediyesi tarafından yaptırılan Panorama 1326 Fetih Müzesi 15 Şubat 2019 tarihinde hizmete girdi. Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olma özelliğine sahip olan Müze’nin kullanım alanı 8 bin 388 metrekare. Panoramik müze ana tema canlandırma salonu, sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerden oluşuyor. Kültür, sanat ve tarih üzerine çeşitli sergiler, söyleşiler, konserler başta olmak üzere çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği müze aynı zamanda yaşayan bir kültür merkezi işlevini de görüyor.

Müzenin bir başka özelliği de, ekolojik mimarlık – Ekolojik mimarlık anlayışının gerekliliklerini yerine getirdi. Enerji Verimliliği ilkesine göre Yeşil Bina formunda inşa edilmiş olması.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0