‘Spor insanı mutlu eder, hayatını uzatır’

‘Spor insanı mutlu eder, hayatını uzatır’

NİZAMETTİN ÇAKIR – Nova’da Voleybol
Nova Okulları eğitimde çıtayı yükseltti
Ali Efe Kışlak Satranç Turnuvası’nda Bursa 2. oldu

Rana ÇABUKOL
BASIN KULÜBÜ

Nova Fen ve Anadolu Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Hakan Bulat’a Nova Basın Kulübü olarak çeşitli sorular yönelttik. Hakan Bulat, kendisiyle gerçekleştirdiğimiz söyleşide sporun yararlarından yetenek avcılığına dek çeşitli konularda görüşlerini Nova Gazete ile paylaştı.

Sayın Hakan Bulat eğitim süreciniz hakkında bilgi verir misiniz?
İlk ve orta okul ile liseyi Mudanya’da tamamladım. Daha sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Matematik Bölümü’nden ön lisans aldım. Ardından da Kocaeli Antrenörlük Bölümü’nü bitirdim ve sonrasında pedagojik formasyon da aldım.

Matematik okurken neden antrenörlüğü tercih ettiniz?
Sevdiğim bir şeyin üstüne yoğunlaşmak istedim. Milli sporcu olmam ve üniversite puanım antrenörlük bölümüne girişine yeterli oldu… Ben Hentbol’da Milli Takım’da oynamıştım. Mudanya Spor’da daha sonra Polis Gücü’nde ve Nilüfer Spor’da Hentbol takımlarında oynamıştım…

Kaç yıldır öğretmenlik yapıyorsunuz?
Aslında ilk yıl, ama sözleşmeli olarak Kocaeli Türkan Dere İlkokulu’nda 1’inci ve 2’inci sınıfların jimnastik dersine girdim. Oradan sonra Darıca Aslan Çimento Ortaokulu’nda Belediye’nin açmış olduğu Spor Okulu’nun yöneticiliğini yaptım.

‘SPORSUZ HAYAT DÜŞÜNEMİYORUM’

Spora bakış açınızı öğrenebilir miyiz? Spor neden önemlidir?
Ben sporsuz bir hayata kendi çerçeveden bakamıyorum. Bir ay bile spor yapmadığım zaman kendimi çok rahatsız, ömrümden zaman çalınmış gibi hissediyorum. Hayatı ve yaşamayı seviyorum, sporun da insanın hayatını uzattığını düşünüyorum. Artı ben insanlara sevecen, güler yüzlü yaklaşmak isteyen biriyim. Spor yapıp ya da yapmak isteyip de mutsuz olan insan yok. Benim işim mutlu insanlarla, bu yüzden de yaptığım işten çok keyif alıyorum.

YETENEK MODELLEMESİ

Her çocuk ya da genç spor yapabilir mi?
Elbette yapabilir. İnsan her yaşta spor yapabilir. Erken yaş süreci için şunları söyleyebiliriz. Sporda yetenek modellemesi diye bir kavram vardır. Çocukların el uzunluğu, pençe kuvveti, otur uzan testiyle esnekliğinin ölçülmesi, sıçraması gibi pek çok testi uygularız. Ve ‘çocuğun bu özelliklerine göre, şu spora ya da şu iki spora yönlendirilmesi anatomik olarak daha uygundur’ deriz. Bir çocuk iyi sıçrıyorsa basketbolcu ya da voleybolcu olur. Çok iyi esniyorsa iyi bir jimnastikçi olur. Ne yazık ki bizim ülkemizde başka spor dalında başarılı olacak çocuklar ebeveynler tarafından belli dallara yönlendiriliyor…

‘DOĞRU BİÇİMDE UYGULANSA ŞAMPİYONLAR ÇIKAR!’

Yetenek Modellemesi için sporda yetenek avcılığı diyebilir miyiz? Bunu uygulayan ülkeler var mı?

Kesinlikle diyebiliriz. Bu testler erken yaşta çocuklara yapılabilse ve sonuçlarına göre yetenekli oldukları, başarılı olacakları spor dallarına yönlendirilseler, Türkiye’de bugüne göre gelecekte çok daha fazla uluslararası müsabakalarda dereceye giren şampiyonlar çıkar. Olimpiyatlarda iddialı oluruz. Altyapımıza yetenek modellemesiyle yerleştirirsek, ileriki yıllarda ülke olarak dünyada çok başarılı olacağımıza inanıyorum. Ne yazık ki mevcut koşullara yetenek modellemesi yapılmadığı için pek çok yeteneği kaybediyoruz. İleri ülkelerde uygulayanlar var. Mesela Çin’in yetenek modellemesinde çok başarılı olduğu biliniyor. Devlet çocuğun ailesine ‘Bu dalda yeteneği var, gelişebilir diyor’ ve kendisi eğitiyor, aileye de destek sağlıyor. Aslında yetenek modellemesinin bütün okullarda yapılması lazım. Kocatepe Üniversitesi’nde iken, bir pilot çalışma olarak birkaç devlet okulunda hayata geçirdik.

 

HER YAŞTA SPOR YAPILIR

Her yaşta spor yapılabilir mi?
Sağlık açısından sorun teşkil etmeyecek şekilde her yaşta spor yapılabilir. Programlama yaşa göre değişiyor. Ama her halükârda sporun insan yaşamını uzattığına inanıyorum… Bir doktor arkadaşım hep “Günde yarım saat koş, on yıl ömrün uzasın’ der.

Nova Okulları’nda spora bakış açısı nasıl?
Nova Okulları’nda spora ciddi bir bakış açısı var. Etkin bir Spor Kulübü bulunuyor. Voleybol’da zaten çok başarılı. Voleybol’da güçlü bir altyapı ve dereceye giren takımlar var. Diğer spor dallarında da yüksek başarı potansiyeli olan bir okul.

‘ÇOCUĞUM SPOR YAPARSA OKUMAZ’ BAKIŞI TÜMÜYLE YANLIŞ!

Son olarak şunu sormak isteriz, ailelerde şöyle bir bakış açısı var; ‘Spor yaparsa çocuğum okumaz!” Bu bakış açısı için neler söylemek istersiniz?
Bu bakış açısına inanılmaz derece karşıyım. Tümüyle yanlış bir bakış açısıdır. Ne yazık ki böyle bir algı var. Bu algının kırılması gerekiyor. Zira spor yapabilmek ve sporda başarılı olmak için zeki olmak gerekiyor. Zeki bir insanın derslerde başarısız olacağını düşünmüyorum. Zaten de spor bireyi disipline eden bir süreç. Öğrenci zamanını iyi kullanmayı öğreniyor. Derslerini aksatmıyor… Özellikle de erken yaşta bilişsel gelişimine de etkili oluyor, bütün motorik özelliklerini etkiliyor, algısını açıyor.

Spor çocuk ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutuyor değil mi?
Spor çocuk ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutuyor. Biz bunun ispatını yıllarca gördük, test ettik. Kendi gelişim zamanımda da kendi arkadaşlarımda da hayatlarının spor yapmaya başladıktan sonra ne durumdan ne duruma geldiklerine şahit oldum…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0