‘Tarih dersi neden önemli?’

‘Tarih dersi neden önemli?’

Basın Kulübü BGC ve Basın Müzesi’ni ziyaret etti
NOVA’DA ÖĞRENCİLER ‘TASARIM’ İLE GELECEĞİ TASARLIYOR
Yaşar Yıldız yazdı: Coin gitti elimizde sadece Bit’i kaldı

‘Tarih dersi neden önemli?”

Yayına hazırlayan: Basın Kulübü / Gökbora DOĞAN

Nova Okulları Tarih öğretmeni Nehir Yılmaz ile tarih bilincinden eski ve yeni nesil öğrencilere dek geniş bir yelpazede gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Sayın Nehir Yılmaz, kaç yıllık öğretmensiniz? Hangi okullardan mezun oldunuz?

46 yıllık öğretmenim, Kars kız ilköğretim okulu, Samsun Eğitim Enstitüsü ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi

Sizi Tarih bilimine ve Tarih öğretmenliğine yönelten şey nedir?

Kaderimdir. Şaka değil aynen. Doğduğum kasabada, bir ilkokul, bir de ortaokul vardı. Lise bile yoktu ben çocukken ve herkesin tek seçeneğin öğretmen olmaktı. İdollerimizin (Babam) çoğu öğretmendi. Önce ilkokul öğretmeni oldum. Tekrar okumaya baş vurunca branş formunu köyden gidemediğim için, babam doldurdu. Tarih meraklısı olduğu için onu seçmiş. Tam isabet. Minnettarım.

TARİH DERSİ VE TARİH BİLİMİ

“Tarih” ders ve bilim olarak neden önemli? Ya da şöyle diyelim. İnsanlar neden tarih bilmelidirler?

İnsanlar tarih bilmeli çünkü; tarih, çocukların ve gençlerin kişilik ve kimlik gelişimine yardımcı olur. Öğrenci parçası olduğu toplumun kültürel köklerini ve insanlık tarihindekini yerini kavrar. Geçmişten hareketle bugünü anlamaya sağlar. Demokrasi ve yurttaşlık bilincini geliştirir. Eleştirel düşünme yeteneğini güçlendirir. Hayal gücünü ve empati kurma yeteneğini geliştirir. Olaylara objektif yaklaşma becerisini güçlendirir. Çoğulculuk duygusunun gelişmesini sağlar, uygarlığın tüm toplumların katkısıyla oluştuğu bilincinin oluşmasına, bireylerin ortak değerlere sahip çıkarak din, dil, ırk gibi ayrımlara girmeden barış içinde yaşamasına katkı sağlar.

Tarih bilinci nedir? Ülkemizin tarihini neden öğrenmek zorundayız?

Tarih bilinci; Bir milletin geçmişin deneyimlerinden yola çıkarak, bugünkü sorunlarına çözüm üretme becerisine denir. Tarih bilincine sahip olabilmek için, geçmiş ile bilinçli bir bağ kurmak gerekir. Empati” denen bu bağ geçmişi doğru olarak anlamamızı sağlar. Milletlerin empati duygusu geliştikçe “Aidiyet” bağları da güçlenir. Aidiyet duygusundan güç alan empati yeteneği yüksek olan milletler tarih bilincinin zirvesine ulaşırlar. Bu milletler artık tarihin yapıcısı “öznesi” olmuşlardır. Onlar evrendeki değişime ve gelişime yön vererek insanlığın kaderini tayin ederler.

EĞİTİM SİSTEMİ / ÖĞRENCİNİN BAŞARI KRİTERLERİ

Eğitim sisteminin iyileştirilmesi gereken yönleri sizce nelerdir?

Eğitim, düşünen insan yetiştirmek için yapılmalıdır. Özgürce düşünce, özgür insanlarla gerçekleşir. Eğitim laik olursa evrensel nitelik taşır, sevgili Atatürk bu nedenle laik ve demokratik eğitimi öngörmüştür. Okullar öğrencilere etik ve estetik kazanımlar sağlamalıdır. Unutmamalıdır ki; Nazilerin toplama kamplarındaki gaz odalarını iyi eğitilmiş mühendisler inşa etmiştir. İyi yetiştirilmiş doktorlar zehirlemiştir kamplardaki çocukları ve iyi hemşirelerin vurdukları iğneler öldürmüştür bebekleri.

Öğrencinin başarısını hangi kriterlere göre bakıyorsunuz? Başarı nedir?

Başarı ruh ve beden sağlığı yerinde, yaşına göre davranan, mutlu, neşeli, huzurlu çocukların haline denir. Toplumun kurallarına uyabilen, arkadaşlarının haklarına saygılı, paylaşmanın tadını almış, cesur ama kibirli ve küstah olmayan öğrencileri başarılı bulur, performans değerlendirmelerini bilgiden çok davranışa veririm. Edinilen bilgiler kullanılmıyorsa zaman kaybıdır.

Geçmiş dönem öğrencilerle bugünün öğrencilerini karşılaştırır mısınız?

Geçmişte öğrenciler korkuya dayalı bir eğitim sürecinden geçtiler. Dayak yediler, disipline gittiler. Öğretmenlerle ders dışı ilişkileri kapalı ve sınırlıydı. Veliler ve öğretmenler onlardan yaşlı davranışlarını göstermelerini istedi, öğütlediler. Sınıflarda çocuk değil teyze ve amcalar otururdu. Keyifsiz, silik, zilin çalmasını bekleyen. Bugün farklı. Yasalar izin vermediği için baskı, korku, dayak kalktı. Zorunlu (!) çocuklar mutlu, büyükler kaygılı. Ben değilim biliyorsun. Değer yitiminden söz edenlere katılmıyorum. Sorun yaratan dün ve bugün aile, çevre ve öğretmenlerdir. Ne denmiştir bilirsin, “At sahibine göre kişner” saygı sevgiden beslenir. Önce sevgi o varsa sorun kalmaz.

‘ANNEMİ ÖZLEDİKÇE YAZDIM’

Tarih bilimi dışında edebiyatla ve yazı ile ilgileniyor musunuz ?

Evet, yazmak benim hobim. Çocukluğumdan beri. Az dayak yemedim bu yüzden. Çünkü adamın duvarına, köyde ambarın kapısına, yatılı okulda, merdiven kenarlarına annemi nerede özlediysem oraya yazdım. Kuralsız, izinsiz. Ders kitaplarım, atlasım, resim defterlerim, laboratuvar masası…

Sayfalarca mektup yazardım arkadaşlarıma, aileme. Sonra anı defterine yazdım eski öğrencilerimin hepsine ve sayfalarca. Okul dergi ve yıllıklarına yazdım. Millî Piyango Anadolu Lisesinde yöntem değiştirdim. Kocaman bir anı defteri aldım ve çocuklarım bana yazdı. Hepsini özenle saklıyorum. Sıkıldıkça defalarca okurum. Nova’da henüz denemedim. Acaba denesem mi?

Teknoloji ile aranız nasıl?

Berbat! Sosyal medyayı kullanıyorum hepsi bu. Bilime, bilgiye karşı değilim elbet, yalnız internet sayesinde, bilgi tekelleşiyor, merkezîleşiyor. Elektronik iletişim, tarihin kaydedilmemesi demek. Eskisine göre belleği neredeyse sonsuz dijital ortamlarda belki her zamankinden çok kayda geçiriyoruz. Ancak her şeyde her zamankinden daha kolay yok ediliyor, siliniyor!

Dost kimdir?

Asla cimri olmayan, parasını yememe izin veren, durup dururken bana hediyeler alan. Vefalı, benden vaz geçmeyen, bana katlanan, acıda sevinçte ağlarken, yanlış yaptığımda beni anlayan, dinleyen. Akıl vermeyen, beni ezmeyen, sorgulamayan, birlikte yükseldiğim, düşerken tutunduğum kişi. Annemizden sonra gelen kişi.

Başarı nedir diye sormuştunuz ya hadi, işte bu. Kaç dostunuz varsa o kadar başarılısınızdır. Ben çok başarılıyım. Bursa’nın neredeyse yarısı öğrencim. Çocuklarım dostumdur kesin. Arayıp sormasalar, hiç görüşmesek de. Yüreğime yazılıdır tek tek.

YENİ NESİL ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER

Yeni nesil öğrencilere önerileriniz nelerdir?

Gençlere önerim, “KORKMAYIN” hiç kimseden ve hiçbir şeyden. Yaşam büyüklerin kadar uzun ve zor değildir. Tekrarı yok. Kurallara uyarak yaşarsanız, gün güzelleşir kendiliğinden. Sürekli özür dilemek zorunda kalmazsınız. Ödünsüz yaşamak iyidir. Hani o “Onur” denilen şey. Eğilmeden, bükülmeden dimdik. İnsan olmanın ayrıcalığıdır bu. Kendini adam yerine koymak. Değerliyiz her birimiz.

Seçmediklerinizi dert etmeyin. Fiziğimiz, ailemiz, ülkemiz, milletimiz, inancımız, doğduğumuzda önümüze konuldu. Bu konuda övgü ve yergi çok aptalca. Bizler kendi ürettiklerimizle ölçülmeliyiz. Diğeri haksızlık olur. Sevin kendinizi, beğenin, değerli ve biricik biri olduğunuzu unutmayın.

Gençlik özellikle lise yılları yaşamımızdan değerli zamanıdır. Bolca dost ve onlarla paylaşacağınız anılar biriktirin, torunlarınıza anlatacağınız. Her geçen günün eşsiz olduğunu unutmayın. Beklentisiz sevgilerdir yaşamı güzel kılan. Sevginizi bulaştırın insanlara. Enerjimizin santrali mitokondri kaynağımız annelerimiz yaşamımızın armağanıdır .Onlar tek ve eşsizdirler .Bizi terk etmeyen tek insan annemizdir .Selam olsun her birinize.

 

 

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0